Konserwacja opon: Jak utrzymać opony na samochodzie w dobrym stanie. - elax.pl

przez michael-bro
3 lata ago
1259 Odwiedzin

Prawidłowa pielęgnacja opon jest jednym z pierwszych kroków do bezpiecznej jazdy.
Jest to ważne dla każdego samochodu, ale jeszcze ważniejsze, jeśli planujesz jeździć z grupką pasażerów w swoim dużym samochodzie.
Zapoznaj się z tymi wskazówkami dotyczącymi konserwacji opon, aby upewnić się, że opony w samochodzie są w dobrym stanie.

1. Co miesiąc należy sprawdzać ciśnienie.

Jazda na nienapompowanych oponach może prowadzić do uszkodzeń, takich jak przedwczesne zużycie bieżnika, zmniejszone prowadzenie pojazdu, a nawet przebicia, które mogą prowadzić do wypadku.
Ciśnienie opon należy sprawdzać co miesiąc, ponieważ utrata całego kilograma na centymetr kwadratowy powietrza zajmuje tylko kilka tygodni.

W chłodniejszym klimacie powietrze może być tracone jeszcze szybciej, więc nie należy odkładać kontroli ciśnienia w oponach na później.

Może to spowodować, że samochód stanie się zagrożeniem dla Ciebie i Twoich pasażerów.

2. Wymienić opony, zanim będziesz zmuszony

Opony nie są przyjemnością w kupowaniu, ale zawsze powinieneś kupować nowe, zanim stare całkowicie się zużyją. Jazda na zużytych oponach jest ogromnym zagrożeniem dla bezpieczeństwa. Spróbuj umieścić grosz w górze pomiędzy bieżnikiem opony. Jeśli bieżnik nie zakrywa połowy monety, musisz kupić nowe opony.

3. Często przekładaj koła

Opony do samochodów należy zawsze obracać co 6000 do 8000 kilometrów. Spowoduje to równomierne zużycie bieżnika wokół opon i zapewni ich bezpieczeństwo i funkcjonalność tak długo, jak to tylko możliwe.
Jest to coś, co należy zrobić, gdy kupujesz nowe opony, jak również. W większości warsztatów rotacja kół jest bezpłatna, ale jeśli nie, należy się zwrócić do innego zakładu.

4. Nie zakładaj różnych opon

Jeśli to możliwe, każda opona samochodu powinna być zgodna. Opony, które nie pasują do siebie, mogą powodować zmniejszenie przyczepności i nietypowe zużycie bieżnika.

Oczywiście nie zawsze jest to możliwe.

Jeśli nie możesz mieć czterech takich samych opon, upewnij się, że tylne dwie pasują do siebie. Nałożenie nowych opon na tylną część samochodu zmniejszy ryzyko wypadnięcia, szczególnie na mokrej nawierzchni.

5. Nie przeciążaj swojego samochodu.

Zazwyczaj czujesz różnicę, kiedy prowadzisz przeciążony samochód. Chociaż nie wydaje się to problemem, należy w miarę możliwości unikać przeciążania furgonetki. Zbyt duża masa samochodu może spowodować awarię opon.

6. Prowadź ostrożnie


Zawsze warto o tym wspomnieć.

Ślizganie się na hamulcu może doprowadzić do przegrzania opon, co oznacza, że ścianki boczne będą się osłabiać. W najgorszych przypadkach zbyt szybkie hamowanie może spowodować uszkodzenie opon.
Tego typu jazda może również spowodować pęknięcia opon lub pogorszenie ich stanu.

Spraw, aby Twoje auto miało dobrą opiekę nad oponami.

Złe opony prowadzą do złej jazdy, ale jeśli zastosujesz się do tych zaleceń, możesz przestać martwić się o stan opon do samochodu. Jeśli nie odkładasz konserwacji opon lub nie ignorujesz znaków ostrzegawczych, opony powinny zachowywać bezpieczeństwo.
Pomyśl, że Twój samochód może potrzebować trochę pracy? Zapoznaj się z niektórymi z naszych instrukcji naprawy samochodu.