Styl dom a charakter - elax.pl

przez michael-bro
3 lata ago
577 Odwiedzin

Na co dzień wiele mówimy o tym, że wnętrze domu należy dopasować do charakteru i zainteresowań mieszkańców, że nasz styl ubioru także musi być kompatybilny z naszym wnętrzem… A co z wyglądem zewnętrznym domu, który właśnie budujemy? O nim także trzeba pomyśleć – nigdy bowiem nie będziemy się czuli dobrze w danym miejscu, jeśli nie będzie ono pasować do nas. Jakie style zatem są najczęściej wybierane?

Styl modernistyczny

Projekty domów utrzymanych w stylu nowoczesnym charakteryzują się dość oryginalnym nieraz połączeniem materiałów. Co więcej – zazwyczaj ich bryła jest dość geometryczna, dach płaski. Ponadto charakterystyczne dla tego typu domów są duże tarasy oraz przeszklone okna gwarantujące maksymalne doświetlenie przy pomocy światła słonecznego.

Styl minimalistyczny

Tu bryła jest prosta, dom zazwyczaj dwukondygnacyjny. Charakterystyczne dla tych projektów są: prostota, ukrycie rynien i wszelkich elementów, surowe rozwiązania elewacyjne i brak jakichkolwiek zdobień i dekoracji.

Styl wiejski

Tu pojawia się przede wszystkim drewno i to w dość dużych ilościach. Dach takich budynków zazwyczaj jest dwuspadowy z pojedynczą lukarną, pokryty ceglaną dachówką. Często takie domki malowane są na kontrastujące kolory, z czym ciemną barwą zaznacza się elementy konstrukcyjne, jak np. belki.

Styl Śródziemnomorski

W tym stylu domy posiadają dość dużo poszczególnych części. Mogą, choć w żaden sposób nie muszą to być jednolite bryły. Charakterystyczne dla tego stylu jest także zastosowanie okiennic, ciekawych kolorów oraz elementów kamiennych.

Styl klasyczny

O projektach takich domów można powiedzieć wiele, ale na pewno nie to że są proste.

Przede wszystkim występuje tu często wielospadowy dach z różnymi lukarnami.

Dochodzą do tego przeróżne arkady, kolumny, słupy podtrzymujące balkony, półokrągłe okna, czasem nawet w kształcie koła, różne zdobienia i ornamenty.

Styl Skandynawski

Styl skandynawski charakteryzuje się dość prostą bryłą, szerokimi tarasami oraz użyciem naturalnych materiałów jak drewno czy kamień. Co więcej są to zazwyczaj domki parterowe, niskie, ale szersze.

Styl eklektyczny

To tak naprawdę prawdziwa mieszkanka stylów. W zasadzie najczęściej możemy ją spotkać na ulicach, kiedy to architekci starali się optymalnie dopasować dom do wyglądu otoczenia, warunków atmosferycznych, cen, możliwości itp. Fakt, że jest to mieszanka, nie oznacza jednak wcale, że wygląda to źle!